امروز : يکشنبه ۱ مهر ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
رونمائی از سامانه گزارش توانگری آنلاین بیمه گران ؛به زودی / شیب توانگری مالی شرکتهای بیمه انلاین کنترل می شود
چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۶
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
با پیاده سازی و رونمائی از این سامانه میزان صدور شرکتهای بیمه بر اساس توانگری مالی فعلی انها تحت کنترل در خواهد آمد و چه بسا در صورتیکه که بیمه مرکزی به این جمع بندی برسد که شرکت بیمه با این شیب حرکت، دچار ریسک خواهد شد ، صدورش تحت کنترل در خواهد امد و با کاهش روند حرکت از سوی بیمه مرکزی مواجه‌‌ می‌شود.
به گزارش ریسک نیوز،یک مقام آگاه در بیمه مرکزی به ریسک نیوز گفت : در راستای اعمال توانگری آنلاین در شرکتهای بیمه ،سامانه گزارش توانگری آنلاین به زودی رونمائی‌‌ می‌شود.

بر اساس این گزارش ، یکی از چالش های فعلی که از سوی منتفدان مطرح‌‌ می‌شود این است که توانگری مالی که توسط شرکت بیمه محاسبه شده و توسط حسابرس با مسئولیت هیات مدیره تایید‌‌ می‌شود وقتی به بیمه مرکزی ارایه‌‌ می‌گردد ،بر مبنای صورتهای مالی مصوب است و عملا وضعیت توانگری مالی شرکت را در پایان سال قبل نشان‌‌ می‌دهد ؛به عبارتی تصویری است مربوط به گذشته شرکت بیمه ،نه زمان فعلی.
از مشکلات دیگر این است که پس از اعلام توانگری از سوی بیمه مرکزی ، حدود هشت ماه از سال گذشته اما شرکتهای بیمه بر اساس همان شتاب قبلی و به عبارتی توانگری مالی سال مالی قبل در بازار فعالیت‌‌ می‌کنند، این در حالی است که ممکن است شرکت طی این هشت ماه در وضعیت کاملا متفاوت با سال قبل که توانگری اش اعلام شده بسر‌‌ می‌برد و شاید نیاز است که در عملکردش مطابق با وضعیت حال تغییر اعمال شود؛ اما این امر عملا به دلیل اینکه توانگری شرکتهای بیمه انلاین محاسبه و اعلام‌‌ نمی‌شود، امکان پذیر نیست.
در این راستا طی پیاده سازی سامانه‌ای تحت عنوان سامانه گزارش توانگری آنلاین ، بر اساس صدور ماهانه وضعیت توانگری مالی شرکتها نمایش داده‌‌ می‌شود.

به طوریکه بر اساس حق بیمه های صادره وضعیت توانگری مالی شرکتهای بیمه به صورت انلاین گزارش‌‌ می‌گردد.

گفته‌‌ می‌شود ،به زودی در صورت دریافت مجوز از شورای عالی بیمه این سامانه رونمائی  و مشخص‌‌ می‌شود که در طی ماههای اخیر روند توانگری مالی شرکت بیمه بهبود یافته یا خیر؛ به عبارتی توانگری مالی دیگر تصویر سال قبل نیست بلکه نمائی از شرایط روز شرکت بیمه است.

با پیاده سازی و رونمائی از این سامانه میزان صدور شرکتهای بیمه بر اساس توانگری مالی فعلی انها تحت کنترل در خواهد آمد و چه بسا در صورتیکه که بیمه مرکزی به این جمع بندی برسد که شرکت بیمه با این شیب حرکت، دچار ریسک خواهد شد ، صدورش تحت کنترل در خواهد امد و با کاهش روند حرکت از سوی بیمه مرکزی مواجه‌‌ می‌شود.
در حال حاضر این سامانه از سوی واحد نظارت و آی تی کلید خورده که در صورت تطبیق کامل با ایین نامه توانگری مالی جهت تصویب به شورای عالی بیمه‌‌ می‌رود.

گفتنی است با توجه به اینکه قرار است ایین نماه توانگری آنلاین از سوی شورای عالی بیمه مورد بازنگری قرار بگیرد ف این سامانه نیز مطابق با آیین نماه بازنگری شده خود را تطبیق خواهد داد.

قرار بود ایین نامه توانگری مالی بازنگری شود
از مدتها قبل به دلیل انتقادات وارده به ایین نامه 69 بازنگری این ایین نامه در دستور کار گرفته است اما در حالی که اعلام شد تا پایان سال 95 بازنگری ایین نامه مذکور نهائی و به تایید شورای عالی بیمه‌‌ می‌رسد اما هنوز خبری از ابلاغ ایین نامه بازنگری شده در دست نیست.
توانگری مالی یکی از اجزاء رتبه بندی محسوب‌‌ می‌شود وبه عبارتی یکی از شاخص های رتبه بندی شرکتهای بیمه و بنگاههای اقتصادی ارزیابی میزان توانگری مالی آنهاست.
 در دنیا نیز معمولا اگر توانگری مالی  شرکت بیمه‌ای توسط حسابرس و شرکت معتبری انجام شده باشد به همان اکتفا‌‌ می‌شود، اما عمدتا بیمه مرکزی و نهادهای ناظر روش توانگری مالی را تعیین‌‌ می‌کنند و شرکت بیمه توانگری مالی را محاسبه و به حسابرس جهت تایید اعلام‌‌ می‌کند در برخی جاها ناظر این رتبه‌ها را بازبینی و بررسی‌‌ می‌کند و در برخی جاها به همان رتبه اعلامی شرکت اکتفاء‌‌ می‌شود .
مثلا د راتحادیه اروپا solvency 2 تایید و تعیین شده و همه شرکتهای بیمه اتحادیه اروپا باید این روش را اعمال کنند .
به عبارتی آیین نامه توانگری مالی مجموعه‌ای از فرمول هاست که پس از ورود صدها داده، یک عدد نهایی به عنوان حاشیه توانگری مالی ارائه‌‌ می‌دهد. حال اگر داده های اولیه واقعی و یا درست نباشند در نتیجه عدد نهایی اشتباه خواهد بود.
از جمله انتقادات به ایین نامه فعلی توانگری مالی این است که شرکت‌های بیمه با ریسک‌های دیگری نیز مواجه هستند که در آئین‌نامه فعلی اشاره‌ای به آنها نشده است ، برای مثال ریسک نرخ ارز که بر دارایی‌ها و بدهی‌ها و بخشی از ذخایر شرکت بیمه اثر گذار است.

ظاهرا در پژوهشکده بیمه گزارش و بررسی های تطبیقی در این خصوص انجام شده است و حال باید دید نهایتا چه زمانی ایین نامه بازنگری و ابلاغ‌‌ می‌شود.

در زیر برخی لینکهائی که در خصوص نحوه و ضرورت بازنگری ایین نامه 69 در ریسک نیوز پیش ازین منتشر شده‌‌ می‌آید:
 
آیا بازنگری آیین نامه توانگری مالی، شرکتهای در مرز هشدار را متحول‌‌ می‌کند؟/ انتقاد از آیین نامه توانگری مالی بدون ارائه راه حل جایگزین
آیین نامه http://risknews.ir/news/65182/توانگری مالی تا چه میزان انعکاس دهنده واقعیات مالی شرکت های بیمه است
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ