امروز : پنج شنبه ۲۹ شهريور ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
بخشی نگری ریسکی نامشهود و مانع توسعه متوازن اقتصادی خانوارها و بنگاهها
شنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

از سالها قبل حتی در زمان جنگ تحمیلی ,در مقالات مختلف اقتصادی شاهد بیان نظرات برخی از کارشناسان حوزه صادرات کالاهای غیر نفتی بودم  که همواره از  افزایش نرخ ارز به نفع صادرات دفاع میکردند  و از دولت انتظار عدم برنامه  تثبیت نرخ ارز را داشتند .

لذا همیشه در ذهنم این پاسخ مطرح میشد که در صورتیکه نظر این فعالان تجاری تامین شود ,مگر نه اینکه با افزایش نرخ ارز تاثیر مستقیم بر افزایش نرخ مواد اولیه وارداتی و تولیدات داخلی و نهاده های تولید خواهد گذارد و نتیجتا نرخ کالاهای مصرفی و سرمایه‌ای وارداتی و ...  افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب نرخ بهای تمام شده کالاها و خدمات داخلی نیز افزایش مییابد و بالنتیجه نیاز به افزایش نرخ دستمزد در دوره های بعدی وجود خواهد داشت و... سیکلی معیوب بدین ترتیب شکل خواهد گرفت ؟؟؟؟؟!!!!!

 و از سوی دیگر با کاهش ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی ,قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت ؟

بدین ترتیب قدرت خرید و درآمد مردم و خصوصا حقوق بگیران و صاحبان درآمد ثابت که افزایش درآمد محسوس در یک دوره زمانی طولانی را نخواهند داشت  چاره‌ای جز صرفه جویی و تاخیر در خرید محصولات کم کشش و بی کشش ندارند ,لذا  رفتار مصرف کنندگان بسوی  کاهش تقاضا و افول سطح فروش عرضه کنندگان منجر خواهد شد و این سیکل موجب رکود اقتصادی میگردد.؟؟؟؟؟!!!!!

همین مثال را در مورد بسیاری از تغییرات و تصمیمات اقتصادی که افزایش نرخ محصولات یا کاهش نرخ برخی از خدمات و کالاها تاثیر مستقیم بر رونق یا رکود بازار دارند میتوان تعمیم داد .

 گرچه به ظاهر در یک دوره بعلت افزایش نرخ ارز  صادرکنندگان محصولات غیر نفتی از این رخداد سود میبرند اما برای عامه مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی افزایش  ناگهانی نرخ ارز در یک دوره زمانی فشرده مطلوب شرایط اقتصادی متوازن نیست .

با این مثال ,در پی تشریح این موضوعیم  که اقتصاد و تحولات آن یک سیستم یکپارچه است که دست کاری در یک بخش این سیستم بدون داشتن یک رویکرد فراگیر و جامع نگر موجب تغییر و تاثیر  در بخش های دیگر  سیستم اقتصادی خواهد شد .

آنچه مسلم است دولت‌ها همواره بدنبال ثبات و امنیت درآمد و تامین مالی خانوارها و مالا بدنبال ثبات درآمد  و امنیت بنگاههای اقتصادی در قبال نوسانات و طوفانهای اقتصادی هستند .
خانوارهای دارای درآمد مناسب باعث وجود بنگاههای اقتصادی پایدار خواهند شد و برعکس نیز بنگاههای اقتصادی دارای ثبات اقتصادی با پرداخت دستمزد و سود مناسب موجب پایداری و  امنیت حیات اقتصادی خانوارها خواهند شد .
پس برای ممانعت از ریسک بخشی نگری ,دولت و صاحبان مشاغل و صنایع لازمست نگاهی فرا بخشی و فرا سیستمی جامع نگر داشته باشند.

کارشناس مطالعات ریسک و بیمه /حمید رضا حاجی اشرفی
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ