امروز : يکشنبه ۱ مهر ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
ریسک ,عامل اصلی تغییر روند کسب وکار ها
پنج شنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۶
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

(یادداشتی با رویکرد آموزشی)

در طی چند روز گذشته ,یک فیلم آموزشی کوتاه که در آن یک کارشناس نروژی در حال سخنرانی در مورد ,,توازن در کاوش و بهره برداری ,,در شرکت های صنعتی و تجاری صحبت میکرد را دیدم .

 این کارشناس میگفت ,ما دو نوع شرکت در حال فعالیت در دنیا داریم:

۱-شرکت هایی که بطور عادی و متعارف مشغول فعالیت بدون توجه  به تغییرات محیط پیرامون و تکنولوژی هستند .

۲- شرکت هایی که مرتبا در حال نوآوری هستند .

از منظر این کارشناس ,هر دو این شرکت‌ها در مسیر اشتباهی قرار دارند و سرانجام به بن بست میرسند.

در مورد شرکت های نوع اول, ریسکی که آنها را تهدید میکند عقب ماندگی از نوآوری و واگذاری سهم بازار و عدم استقبال از محصولات آنها بخاطر از رده خارج شدن محصولات و استقبال مشتریان از محصولات جدیدتر و مناسب تر رقبا بخاطر ,,خواب ماندگی مدیریتی ,,است.

در این رابطه وی مثالی از یک شرکت بنام ,,فاسیت ,,میزند که به تولید ماشین حسابهای مکانیکی در زمانی در اسکاندیناوی کماکان ادامه میدهد که ماشین حسابهای الکترونیکی ژاپنی به بازار در سطح وسیع  عرضه شده و در حال تسخیر همه بازارها بودند و سرانجام این شرکت با این اشتباه  در گذشته ماندن ورشکست و از بازار بالاجبار خارج میگردد .با این مثال میخواهد بگوید :

 غرق شدن در روند عادی و روزمره  فعالیت کاری به این خیال که همه چیز در بهترین شرایط است ,سرانجام بعلت سرعت تغییرات , موجب عقب ماندگی و ورشکستگی بسیاری از شرکت‌ها در این عصر میگردد.

در مورد شرکت های نوع دوم,وی میگوید :آن گروه از شرکت هایی که مرتبا بدنبال نوآوری بدون توجه به بازدهی و برگشت سود تجاری مناسب در حوزه تحقیق -طراحی و سرمایه گذاری در محصول جدید بدنبال عرضه محصول دیگری بلافاصله به بازار هستند نیز در معرض ریسک ورشکستگی قرار دارند .زیرا هنوز که سود کافی از تولید محصول قبلی را بدست نیاورده فورا محصول جدید را عرضه مینمایند!!!!! .

در واقع به همان مفهوم ,,افراط و تفریط ,, که در زبان فارسی داریم , اشاره میکند .

وی معتقد است که مناسب ترین شیوه فعالیت تجاری در این زمان ,توازن بین کاوش (تحقیق و توسعه ) و بهره وری (سود آوری ) میباشد.

وی اشاره نمود که هرگاه شرکتی طی چند سال بطور عادی و متعارف در حال تولید و ارایه خدمات بدون هیچگونه تغییر در محصولات و نوآوری در روش ارایه خدمات بود ,مطمین باشید با ریسک های منقرض کننده‌ای مواجه خواهد شد.

 لذا حتما باید شرکت هایی بااینچنین  شرایطی را با تحقیق و توسعه و مطالعات مستمر بازار به چالش کشید و از رفتن به سوی بحران انقراض بعلت خواب رفتگی مدیریتی و عادت به وضع موجود جلوگیری کرد.

کند روی و تند روی در فضای کسب و کار بخصوص در دنیای پر سرعت تغییرات تکنولوژی و شرایط اقتصادی جوامع و کشورها  هر دو ,آفت های شکننده برای فعالیت های تجاری هستند .

از سخنان این کارشناس نروژی این نتیجه استنباط میشود که برای مدیران بنگاههای اقتصادی توجه به منحنی عمر بهینه  محصولات موجب ماندگاری و طولانی شدن منحنی عمر سازمان خواهد شد, اگر هوشیارانه مراقب رقبا و تغییرات محیط پیرامون و شرایط مستمر در حال تغییر و تحول تولید و خدمات محصولات در دنیای تجارت باشند هرگز مواجه با ریسک ورشکستگی نخواهند شد.

بنظر میرسد هرگاه سرعت وقوع ریسکها  افزایش بیشتری نسبت به سرعت واکنش مناسب مدیران به تحولات بیابند , ریسک ورشکستگی و اضمحلال بنگاههای اقتصادی اجتناب ناپذیر است .

وقتی فیلم سخنان آموزشی این کارشناس مبرز نروژی را دیدم و شنیدم به یادم افتاد که در همین دو دهه اخیر بدلیل همین ریسک ,,خواب ماندن مدیریتی ,, بسیاری از برندهای ایرانی از گردونه بازار حذف شدند و جای آنها را محصولات خارجی گرفته است ,بیشتر به اهمیت این سخنان آموزشی پیرامون ریسک عدم توازن بین ,,کاوش و بهره برداری ,,پی میتوان برد .

کارشناس مطالعات ریسک و بیمه/حمید رضا حاجی اشرفی
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ