امروز : يکشنبه ۱ مهر ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
درسهایی که از واقعه پلاسکو هرگز فرا نگرفتیم
شنبه ۳۰ دي ماه ۱۳۹۶
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
(پلاسکو)

بالاخره سالگرد واقعه دلخراش و فراموش نشدنی ساختمان پلاسکو نماد اولین بلند مرتبه سازی و ساختمان تجاری شهری ایران فرا  رسید.

سانحه پلاسکو حرف و حدیث های زیادی از زوایای مختلف در سطح جامعه ایجاد کرد و جا داشت دهها نشست و جلسه آموزشی و تحلیلی پیرامون این حادثه و حوادث احتمالی مشابه بعدی برگزار گردد اما همچون سبک و سیاق منش و رفتار سنتی ما  ایرانی‌ها که در برخورد با انواع حوادث همیشه داریم ,همینکه ,,آب از آسیاب افتاد ,, همه موضوع را به باد فراموشی  و خاصیت از یاد بردن موضوع بواسطه گذشت زمانی سپردیم .

انگار همه یادمان رفت که در این حادثه قابل پیشگیری ,چندین نفر از بهترین فرزندان ایران زمین فقط و فقط بخاطر عدم رعایت اصول ایمنی ,جان عزیزشان فدا شد و دهها خانواده عزادار شدند و فرزندانی که از زیر سایه مهر و عطوفت پدری برای همیشه محروم شدند و تا پایان عمر فقط خاطرات خود را با عکس پدران خویش باید مرور نمایند!!!!!.

همه فراموش کردیم ,که در ساختمانی که بر خلاف  اصول ایمنی ,بیش از ظرفیت توانایی و  استحکامش ,در آن تعداد بالای نیروی کار و وزن سنگین مواد اولیه و تجهیزات  و سرمایه کارآفرینان و تولید ملی مستقر بود و از ساختمان بطور همزمان  بعنوان فروشگاه ,کارگاه ,انبار مواد اولیه و کالاهای آماده برای فروش و حتی مکان استراحت شیفتی کارگران استفاده میشد !!!!!! حادثه‌ای تلخ اتفاق افتاده که میتوانست اتفاق نیافتد !!!!!

راستی یادمان باشد از مطلعین  بپرسیم وضعیت فعلی کارفرمایان و صاحبان مشاغل و کارگران شاغل در این ساختمان اکنون در چه شرایطی است ؟
 آیا دوباره مشغول به کار شده‌اند و به شرایط و ظرفیت تولید قبل از حادثه بر گشته اند؟
وضع مالی و روحیه و انگیزه کاری آنها اکنون در چه وضعی هست ؟!

خوشبختانه همه مسولین محترم دولتی ،نمایندگان محترم مجلس و اعضای محترم شورای شهر تهران از محل حادثه بازدید کردند و جلسات مختلفی برگزار شد ,همه کسانی که متولی شهر و ایمنی اماکن شهری و کارگاهی بودند از عملکرد خویش در این خصوص و سایر موارد توضیحات مبسوط ارایه دادند و سرانجام موضوع جمع بندی گردید .!!!!!

تجربه گذشته و فعلی جوامع بشری نشان داده است که حادثه همیشه در کمین است و بعلل مختلف پتانسیل وقوع مخاطرات همیشه وجود دارد.

اعلام همدردی ,برگزاری نشست‌ها و بررسی علل و چرایی وقوع این حوادث و برخورد اداری و قضایی با مقصرین حوادث همه و همه اقداماتی مناسب  هستند اما هرگز این قبیل اقدامات کافی و نهایی نیستند بلکه  فراتر از این گونه اقدامات و برخوردها  , ضرورت برنامه ریزی و سازماندهی و کنترل این مخاطرات با تشکیل ,,کمیته مدیریت ریسک ملی ,, بعنوان  سیستمی که بطور مستمر در زمینه پیشگیری و ترویج ایمنی در جامعه برای مقابله با انواع مخاطرات فیزیکی و غیر فیزیکی   فعالیت کند و در حوزه ترویج و آموزش اصول ایمنی و بهداشت عمومی در تمامی شاخه های خطر زا و زیان آور عموم  مسولین و مردم را آموزش دهند .

برای پیشرفت و توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه ایرانی ,در این برهه زمانی ,وجود یک کمیته مدیریت ریسک ملی برای کاهش و حذف ریسک های مشهود و نامشهود نه تنها ضروری است بلکه بدون وجود چنین برنامه های مدیریتی ,هرگز نمیتوان سطح ایمنی و مقابله با انواع مخاطرات را به حد استانداردهای قابل قبول جهانی و منطقی رسانید .
از درگاه خداوند متعال برای تحقق این آرزوی ملی و انسانی درخواست اجابت مینمایم .انشاالله روزی در کشورمان شاهد این باشیم که هیچ کس از اصول عمومی ایمنی بدون اطلاع نباشد.


کارشناس مطالعات ریسک و بیمه /حمید رضا حاجی اشرفی
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ