امروز : شنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
اهمیت مدیریت ریسک های مالی و مدیریتی در اقتصاد خانوارها و بنگاههای اقتصادی
شنبه ۲۳ دي ماه ۱۳۹۶
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
قسمت اول

راستش مدتها بود که بطور شخصی و بر اساس علاقه شغلی در حال پیدا نمودن و مطالعه کتب و مقالات مربوط به ریسک های مدیریتی و مالی هستم .
از آنجاییکه بسیاری از مباحث مالی در سطح خرد و کلان ارتباط مستقیمی با علم اقتصاد و نظریه های مختلف  کارشناسان حوزه اقتصادی دارد و زمینه تحصیلی و حرفه‌ای من نیز ارتباطی با علم اقتصاد ندارد ,لاجرم از نوشتن یادداشت در زمینه ریسک های مالی اجتناب مینمایم .اما از منظر ریسک های مدیریتی که مبتنی بر دانش مدیریت و تجارب آن است تا اندازه‌ای امکان به تصویر کشیدن این نوع از ریسک‌ها از منظر یک کارشناس مطالعات ریسک وجود دارد .

اما بطور کلی آنچه مسلم است اصولا در بین کارشناسان یک حوزه تخصصی همیشه اختلاف نظر وجود دارد و اساسا کمتر کارشناسی در حوزه های تخصصی را میتوان یافت که بین خود آنها اختلاف نظر و دیدگاه وجود نداشته باشد .
مثلا در علم بیمه گری که نگارنده آشنایی مختصری با آن به سبب سالها حضور در این بخش را دارم , بقدری دایره دانش و تخصص در بخش صنعت بیمه  وسیع و پویا و دارای شاخه های متنوع است که هرگز یک کارشناس بیمه به تنهایی  نمیتواند در تمامی این شاخه‌ها و رشته های آن از لحاظ دانش و تجربه به حد کمال و نهایت برخورداری از اطلاعات و دانش فراگیر و تسلط برسد.!!!!!

برای همین علت است که همواره اختلاف نظر و دیدگاه در بین مدیران و کارشناسان رشته های مختلف بیمه‌ای وجود دارد و همین اختلاف دیدگاهها نیز سرانجام تاثیر و نتیجه خود را در حین انجام وظایف شغلی و سازمانی و برون داد سیستم های تحت کنترل اشخاص متخصص با دیدگاههای متفاوت و مدیران با رویکردهای مختلف را هویدا میکند.

در سایر علوم و تخصص‌ها نیز این گونه اختلاف نظرات و باور به مکتب‌ها و رویکردها و نظریه های  مختلف  تخصصی  وجود داشته و دارد و این موضوع در دنیای واقعی و زندگی بشر طبیعی است و از ازل تا ابد این رویه بوده و خواهد بود.

تا آنجا که اطلاع دارم  ,علم اقتصاد نیز به شاخه‌ها و مکتب‌ها و نظریه های مختلف تقسیم میشود که همین موضوع ,بیانگر وجود اختلافات در  تعبیرهای مختلف دانشمندان علم اقتصاد از نحوه پیاده سازی و اداره امور اقتصادی در جوامع و کشورهای مختلف و نیز در نظام اجرایی بخش های مختلف اقتصادی در کشورها  و برنامه ریزی توسعه و بودجه بندی سالانه و استراتژیک کشورها میباشد.

این مقدمات را گفتم تا در قسمت های دیگر این سلسله از یادداشت‌ها ,بگویم قصد دارم بدون اینکه مدعی تسلط بر علم اقتصاد و نظریه های وسیع موجود در آن باشم صرفا با تکیه بر رویکردهای مدیریتی و ظرفیت های مطالعاتی صورت پذیرفته در صدد تبیین مدیریت ریسک های مدیریتی و تاثیر آن بر روند موفقیت یا عدم موفقیت اقتصاد خانوار و بنگاههای خرد اقتصادی نقطه نظراتی را مطرح تا انشاالله از سوی صاحب نظران و کارشناسان  محترم مورد نقد یا تکمیل  قرار گیرد...

ادامه دارد ......

کارشناس مطالعات ریسک و بیمه/حمید رضا حاجی اشرفی
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ