امروز : پنج شنبه ۲۹ شهريور ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
چرا شرکت های بیمه بر سر دو راهی عدم اجرای مشاوره پیشگیری و ایمنی مردد ایستاده اند؟
شنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۶
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

این موضوع از جوانب مختلف قابل بررسی است.

چندین سال پیش یکروز در مقابل درب ساختمان قدیمی بیمه مرکزی ایران در خیابان آفریقا نبش بلوار ناهید در حال گفتگو با یکی از همکاران مدیر بیمه ای  بودم که در حین گفتگو از وی پرسیدم: چرا در صنعت بیمه کشور ما  ,اهمیتی به همکاری با بیمه گذاران در راستای پیاده سازی مدیریت پیشگیری و ایمنی در واحدهای صنعتی وتجاری و خدماتی داده نمیشود؟
ایشان در پاسخ ,جمله‌ای را بیان نمود که پس از گذشت سالیان متمادی هنوز در ذهنم مانده :"اگر میزان حوادث کاهش یابد آنگاه مردم دیگر نیازی به خرید بیمه نامه نمیبینند!!!!!؟؟؟؟؟"

آنروز این پاسخ برایم بسیار تعجب برانگیز بود .
اما بعدها که مطالعات خویش در حوزه رویکردهای مدیریتی حاکم بر  صنعت بیمه را بیشتر نمودم ,پی بردم که  اصولا دو رویکرد سنتی و رویکرد پیشرو در این زمینه بین مدیران صنعت بیمه وجود دارد .
این باور و اظهار نظر بیان شده توسط آن همکار ,ریشه در رویکردهای سنتی حاکم بر بازار بیمه گری دارد .
در این رویکرد ,,ترساندن و به رخ کشیدن ریسک‌ها ,, را عامل ایجاد و افزایش تقاضا و رونق بازار بیمه نزد بیمه گذاران  میدانند!!!!!
بدین ترتیب هیچ انگیزه و برنامه‌ای برای ورود و کمک به اشاعه فرهنگ ایمنی و بهداشت در جامعه بیمه گذاران از سوی صاحبان این رویکرد مدیریتی در صنعت بیمه دیده نمیشود !!!!!

مشاهده و مطالعه دقیق فرهنگ و ادبیات اطلاع رسانی - ترویج و تعمیم خدمات بیمه  در انواع برنامه های تبلیغاتی صنعت بیمه در سه دهه گذشته تاکنون ,نشاندهنده اعمال همین شیوه تفکر و رویکرد سنتی است .
 بدین ترتیب بیمه گذاران بالقوه را از احتمال وقوع حوادث و زیانهای احتمالی بترسانند تا آنها از روی احساس خطر و ترس از استیصال و ورشکستگی بیایند بیمه نامه بخرند و بدین ترتیب کسب و کاربازار  بیمه رونق بگیرد . !!!!!!

یک روز در جلسه کارگروه HSE یکی از سندیکاهای بزرگ کشور ,در حضور چند تن از کارشناسان مبرز ایمنی در حال گفتگو در زمینه ,,نقش بیمه در ترویج ایمنی ,, بودیم که بعنوان تنها شخص حاضر در جلسه که از تفکرات کارشناسی فنی شرکت های بیمه اطلاع داشت ,به کارشناسان حاضر در جلسه که همگی منتقد صنعت بیمه بعلت عدم همراهی با کارشناسان ایمنی در راستای ترویج فرهنگ ایمنی بودند ,رویکرد مدیریت سنتی و علت اصلی عدم همراهی بخشی از صنعت بیمه را تشریح نمودم .
اما هرگز  نتوانسته ام باطل و نادرست بودن این تفکر مغفول مانده  مدیریت پیشگیری و ایمنی در شرکت های بیمه را بارها و بارها انتقاد  ننمایم.!!!!!!

اما خوشبختانه در نزد بسیاری از مدیران و کارشناسان جوان صنعت بیمه تفکری حاکم است که :اشاعه و ترویج فرهنگ مدیریت پیشگیری و ایمنی را کاملا به نفع صنعت بیمه و جامعه بیمه گذاران میدانند و حتی فراتر از آن انجام چنین خدمتی را یک وظیفه انسانی- ملی تلقی مینمایند.

این رویکرد مدیریتی  معتقد است که با کاهش ضرایب حوادث و خسارات در واقع از زیاندهی بیمه گذاران و شرکت های بیمه کاسته میشود و بدین ترتیب میتوان نسبت به کاهش نرخ حق بیمه‌ها مبادرت نمود و موجب افزایش کشش  فروش کل صنعت گردید .
در این رویکرد بجای به رخ کشیدن محض حوادث  در تبلیغات بیمه بیشتر  به جنبه رفاه و آرامش خاطر و امنیت بیمه شدگان توجه  میشود.
گاهی در بیان برخی از مدیران محترم  صنعت بیمه بالا بودن ضریب خسارتهای برخی از رشته‌ها , به ضرورت اعمال مجدد  نرخ گذاری تعرفه‌ای سخن گفته میشودو این یعنی تداوم قیومیت نهاد ناظر بر شرکتهای خصوصی .!!!!؟؟؟؟؟

بدون اینکه این مدیران ,به آسیب‌ها و نقصانهای ناشی از عدم اجرای مدیریت ریسک و مدیریت پیشگیری و ایمنی که در شرایط فعلی موجب این افزایش زیانهاست اشاره کنند و راه چاره را در پیاده سازی مدیریت ریسک بدانند. !؟!؟؟

این نوع رویکرد سنتی ,هنوز بر این باور است که فقط با افزایش نرخ حق بیمه‌ها میتوانند از زیانده شدن شرکت های بیمه بکاهند ,غافل از اینکه افزایش نرخ خدمات بیمه که از جمله محصولات کم کشش هستند ,کاهش شدید تقاضا و مالا ورشکستگی شرکت های بیمه را بدنبال خواهد داشت.
در واقع این نگرش همان نگاه ,,صندوقی ,,به فعالیت های بیمه بازرگانی است و لاغیر !!!!!

لطفا در سر این دو راهی زیاد نایستید زیرا مسیر درست همانا رفتن به سوی اشاعه فرهنگ پیشگیری ,ایمنی و بهداشت در جامعه بیمه گذاران یعنی  اجرای ,,مدیریت ریسک ,,در صنعت بیمه و در سطح کلان اجتماعی است که کاملا به نفع اقتصاد بیمه و ملی خواهد بود.

نهایتا اینکه واقعیت های اقتصادی و ضرورتهای غیر قابل چشم پوشی و نهایتا روشهای بیمه گری نوین هیچ چاره‌ای برای تغییر مسیر شرکت های بیمه  بسوی پیاده سازی مدیریت ریسک باقی نخواهد گذارد.


کارشناس مطالعات ریسک و بیمه /حمید رضا حاجی اشرفی
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ