امروز : پنج شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
راننده تاکسی در سی دقیقه برایم درس تحلیل بازار را گفت !!!!!
شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۶
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
(یادداشتی با رویکرد آموزشی)
چندی پیش برای برگزاری یک کلاس به شمال کشور رفتم , زمان رسیدن به مقصد بعلت خستگی دوست داشتم در مسیربین فرودگاه تا هتل را سکوت کنم .راننده تاکسی  خوش صحبت بود و از کمبود مسافر و نتیجتا کم بود درآمد رانندگان در برخی از ماههای سال شروع به سخن گفتن نمود .طرز صحبت کردنش بقدری تحلیلی و دقیق بود که ناخودآگاه بعلت نکات جالبی که بیان میکرد علاقه و تحسین شنونده را به شنیدن جلب میکرد.از وی در مورد وضعیت اقتصادی شهر و مشاغل جمعیت ساکن پرسیدم . با تقسیم  بندی صاحبان درآمد و نوع مشاغل به سه گروه متمایز و تفکیک آنها بصورت درصد معینی از مجموع جمعیت ساکن بطور تقریبی میزان درآمد هرگروه را تخمین زد و سپس هزینه های زندگی و سبد کالاهاو خدمات مصرفی ومخارج آنها را محاسبه نمود و بدین ترتیب معادله درآمد و هزینه هر گروه را تشریح نمود.بطوری دقیق و جدی و باتکیه بر آمار و ارقام سخن میگفت که انگار یک استاد مبرز دانشگاه در حال تدریس دریک کلاس بازاریابی است .مسیری که نیم ساعت طی شده بود را حس کردم پنج دقیقه بیشتر زمان نبرده است.از وی پرسیدم با این نوع دقت در امور و محاسبات دقیق !؟وشغل رانندگی تاکسی از زندگی راضی هستی ؟
پاسخ داد :خداوند را شاکرم و چون با برنامه ریزی وتفاهم با همسرم و فرزندانم براساس میزان درآمدمان ,هزینه میکنیم و قانع به رزق خویش هستیم از زندگی کاملا راضی و شاکریم.
از وی خداحافظی کردم ولی چون عنوان درس کلاس فردا ,,برنامه ریزی راهکارها و استراتژی بازاریابی نمایندگان بیمه ,, بود
در طول ساعات بعد هر وقت بیاد سخنان وی میافتادم به این میاندیشیدم که بر اسای همین روش نوع  تحلیل ,معادله درآمد -هزینه که به بیان کاملا ساده عنوان میشد, میتوان بخش بندی بازار نمود و کشش فروش کالاها و خدمات را در هر گروه درآمدی محاسبه کرد و طرح ریزی برنامه فروش و استراتژی بازاریابی شبکه فروش بیمه و همه شرکت های صنعتی و بازرگانی را پیاده سازی نمود.کاری که سالهاست در کشورهای صنعتی و باالاخص در چین در مورد تولیدات صنعتی و خدمات رواج دارد. محصولات با کیفیت های مختلف را برای جوامع درآمدی متفاوت درکشورهای  با درآمد های سرانه مختلف تولید میکنند .برای کشورهای شمال محصولات با کیفیت و قیمت بالاو برای کشورهای جنوب برعکس.
در واقع با تقسیم بندی بازار و تولید وتوزیع محصولات متناسب با قدرت خرید و سلیقه هر گروه درآمدی در  کشورها به توسعه صادرات میپردازند .
فردای آنروز برای شرکت کنندگان در کلاس که قصد ورود به شغل نمایندگی بیمه را داشتند ,داستان و سخنان راننده تاکسی را مثال زدم و پیشنهاد کردم از این روش ساده و تحلیل بازار برای انتخاب جمعیت بازار هدف و تدوین استراتژی فعالیت شغلی ونحوه تعامل و روشهای نفوذ در بازارهای استان خود را پیدا کنند .
راننده تاکسی غیر مستقیم و بزبان ساده به من شنونده یاد داد که او نیزمطالعه گر و تحلیل کننده بازار است !!!!!و توانست تحسین مرا نسبت به خودش وادارد .اگر بعنوان فعالان اقتصادی جستجو گر باشیم , حتی حضور چند دقیقه در تاکسی و در یک مهمانی و جلسه گفتگو با مشتریان نیز میتواند کلاس درسی باشد که شاید آموزه هایش مسیر شغلی و گام برداشتن به سوی رشد را برایمان رهنمون سازد. اگر به گفته‌ها و رفتارهای دیگران به عنوان یک فرصت یادگیری و الگو برداری نگاه کنیم و فقط به ترجمه کتب خارجی تحلیل اقتصادی و بازاریابی  و الگو برداری از تجربیات فرهنگ های غیر ایرانی و توجه به گویندگان و مربیان خارجی تکیه نداشته باشیم. نیاز‌ها و خواسته های مصرف کنندگان ایرانی با شناسایی دقیق منابع و مصارف در جامعه و با مطالعات  میدانی و مصاحبه با خانوارها و صاحبان مشاغل و مدیران -کارشناسان بخش های مختلف شغلی و اداری حاصل میگردد و لاغیر.
توسعه مشاغل و تولید ات ملی با مطالعات بازار وبررسی ریسک های مشهود و نامشهود موجود محقق خواهد شد .بهترین تحلیل گران اقتصادی و تحلیل گران ریسک در جامعه مردم شریف ایران هستند فقط کافی است به دقت به نیازها و خواسته هایی که بدون حضور در نشست‌ها و همایش های گران قیمت -سخنرانی  های مملو از واژه‌ها و اصطلاحات بیگانه وقتی به زبان ساده موضوعات اقتصادی رابیان میکنند به دقت گوش فرا دهیم .همین.

کارشناس مطالعات ریسک و بیمه/حمید رضا حاجی اشرفی
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ