امروز : شنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
آیا بیمیتو هوای بیمَتو داره؟ / احتمال خطر پولشوئی در استارت آپها چگونه ایجاد می شود
چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۶
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
سریال واکاوی استارت آپهای بیمه‌ای ، قسمت دوم؛


در تمام دنیا ضمن بر شمردن مزایای بیشمار استارت آپها برخی چالش های انها نیز مطرح‌‌ می‌شود که دقیقا برای رفع این چالش‌ها وجود متولی نظارتی و مهیاسازی بسترهای قانونی را ضروری‌‌ می‌کند.از جمله چالشهایی که در خصوص فعالیت فین تک‌ها در بازارهای مالی در جهان مطرح‌‌ می‌شود احتمال خطر ایجاد پولشوئی توسط این کسب و کارهاست در این راستا از سوی کارشناسان تاکید‌‌ می‌شودبانک مرکزی و بیمه مرکری به‌عنوان یک نهاد نظارتی باید مقرراتی برای شفاف‌سازی روند فعالیت‌های این کسب و کارها تدوین کنند.
به گزارش ریسک نیوز، رسانه ریسک نیوز در گزارشی ضرورت وجود استارت آپهای بیمه‌ای برای ایجاد تحول در صنعت بیمه را مورد تاکید قرار داد اما در این گزارش تاکید گردید که فعالیت این کسب و کارهای نوپا باید در مسیر قوانین موجود و در راستای حفظ حقوق بیمه گزاران و در عین حال حفظ امنیت اطلاعات قرار گیرد .

در ادامه این رسانه تاکید‌‌ می‌کند که آینده‌ی بازار های مالی بدون فعالیت financial technology‌ها بی معنا خواهد بود و دولت‌ها ،بازارهای مالی و البته رگولاتورهای پولی موظفند که مسیر همواری برای حرکت فین تک‌ها را فراهم کنند تا این کسب و کارهای نوپا در مسیر قانونمند و با اتکاء بر حفظ حقوق ذینفعان ره بپیمایند ،در این راستا بررسی فعالیت فین تک‌ها در بازار بیمه و واکاوی گپ‌ها و چالش های انها در مسیر شفاف سازی و اصلاح نحوه فعالیت انها خواهد بود.

بر اساس این گزارش و در راستای شفافیت فضای عملکرد استارت آپها ریسک نیوز طی هفته جاری به واکاوی استارت آپهای فعال در بازار بیمه و نحوه عملکرد آنها‌‌ می‌پردازد در دومین قسمت از مجموعه سریالهای واکاوی فعالیت استارت آپها ، بیمیتو و نحوه فعالیت آن مورد بررسی قرار‌‌ می‌گیرد.

پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

در وهله اول سه نماد انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی ،نماد اعتماد الکترونیکی و نماد رسانه دیجیتال در این وبسایت دیده‌‌ می‌شود که نشان‌‌ می‌دهد این استارت آپ از این سه مرکز رسمی تاییدیه اخذ کرده است.اما نکته قابل تاملی که در اینجا وجود دارد این است که کسب و کار بیمه‌ای این وبسایت از چه محلی تایید شده است؟

در اینجا لازم است به برخی نکات اشاره شود،نهاد هایی مانند مرکز توسعه تجارت الکترونیک در فرایند اخذ مجوز بر دو فرایند  قانونمندی کسب و کار و پرداخت تاکید دارد که در رابطه با اخذ مجوز به این سایت برخی نکات مبهم وجود دارد اول اینکه آیا استارت آپ مورد نظر فرایند قانونی کسب و کار بیمه‌ای را رعایت کرده است؟

در حال حاضر بنا برتاکید بیمه مرکزی سایتهای اینترنتی تنها حق بازار یابی دارند و‌‌ نمی‌توانند خرید و فروش بیمه‌ای انجام دهند ، فعالیت شركتهای مذكور می‌تواند از طریق دریافت مجوز كارگزاری یا نمایندگی بیمه صورت گیرد و آنچه كه در این حالت تفاوت خواهد داشت، نحوه بازاریابی بیمه خواهد بود بدین معنا که در این صورت هم در قامت یک بازار یاب دیجیتال‌‌ می‌تواند وارد عمل شود پس عملا فعالیت پرداخت که یکی از فرایندهای اخذ مجوز اینماد است‌‌ نمی‌تواند از سوی این‌ها انجام شود ضمن اینکه این سایت بیمه‌ای با توجه به اینکه به فروش بیمه نامه مبادرت‌‌ می‌ورزد عملا قانون مندی کسب و کار بیمه‌ای را نادیده گرفته ضمن اینکه حداقل در هیچ کجای سایت مورد نظر نشانه‌ای از مجوز کارگزاری یا نمایندگی هم دیده‌‌ نمی‌شود.

اگر چه که همان طور که پیش ازین اذعان شد، کارشناسان معتقدند که بیمه مرکزی باید برای توسعه استارت آپها و همچنین توسعه فناوری اطلاعات مجوز فروش را هم به استارت اپها بدهد اما نکته اینجاست که به هر دلیلی در شرایط فعلی این فرایند هنوز عملیاتی نشده است.

پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

حال‌‌ می‌رسیم به مرحله تهیه بیمه نامه ازین سایت اینترنتی که البته گپ هایی در ان مشاهده‌‌ می‌شود که به نظر‌‌ می‌رسد از سوی مدیران این سایت باید بر طرف شود به طور مثال با توجه به تصویر بالا در خرید ثالث‌‌ می‌توان مثلا بیمه رو برای فروردین 97 هم سفارش داد  در صورتیکه طبق بخش نامه نماینده حق صدور بیمه نامه بیش از 15 روز به اتمام بیمه را ندارد؟

پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار


پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
در این مرحله برای تهیه بیمه نامه مثلا ثالث  باید فقط عکس ارسال شود  که این خود جای سوال است که به چه میزان‌‌ می‌شود به این نحو صدور بیمه نامه اعتماد کرد و جالب است که هر تصویری را هم قبول‌‌ می‌کند و به مرحله بعد‌‌ می‌رود.

پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

نکته جالب اطلاعات بیمه گذار است  که میتواند مولد 31 اسفند 96 باشد  یعنی جنین 6 ماهه میتواند خرید انجام دهد؟ این در حالی است که در فعالیت استارت اپها امنیت اطلاعات و لزوم لینک شدن این سایتها به سامانه های معتبر احراز هویت اهمیت بسزائی دارد.

به نظر‌‌ می‌رسد فرایند احراز هویت نیز از گپ هایی است که باید در این سایت اینترنی جهت حل آن اقدام شود.
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

در مرحله آخر  با مشخصات نامشخص و آدرس غیر واقعی سیستم به مرحله پرداخت‌‌ می‌رود  ولی نکته جالب شرایط خرید است در سمت چپ تصویر بیمیتو تضمین داده که اگر بیمه نامه صادر نشد وجه عودت داده‌‌ می‌شود ولی زمان مشخص نکرده  است.
به نظر‌‌ می‌رسد سایتهای اینترنتی بیمه‌ای مستلزم رعایت جوانب قانونی و حقوقی هستند چرا که ممکن است کسی با قصد و سوء نیت وارد این سایت شود و درخواست خرید کند مبلغ رو هم واریز کند بعد بدلیل عدم صدور بیمه نامه بیمیتو پول را  برگرداند  حال پول بدون منشاء وارد سیستمی شده است که پس از عودت منشاء و مقصد پیدا خواهد کرد که این امر احتمال خطر پولشوئی را افزایش‌‌ می‌دهد ،این رقم‌‌ می‌تواند با بیمه نامه های مختلف و با رقم های بالا منشاء برخی حرکات غیر قانونی گردد.
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
در این جا به جای اینکه در گاه پرداخت شرکت بیمه مورد نظر باز شود مستقیم درگاه بیمیتو باز‌‌ می‌شود این در حالی است که طبق انچه که مقام های نظارتی بیمه‌ای تاکید داشته‌اند شرکتهای اینترنتی فروش بیمه در شرایط فعلی تنها مجاز به بازار یابی هستندو تراکنش مالی مستقیم‌‌ نمی‌توانند انجام دهند در این راستا قاعدتا پس از انجام فرایند خرید بیمه نامه باید در گاه شرکت بیمه مورد نظر در تصویر ظاهر شود.


پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

در بالا فرایند خرید آپارتمانی با سازه خشتی و گلی مشاهده‌‌ می‌شود که البته در عالم واقع وجود ندارد اما بیمیتو برای آن قیمت‌‌ می‌دهد ضمن اینکه نمایندگان و آشنایان به صنعت بیمه‌‌ می‌دانند برای این بنا و نوع سازه‌‌ نمی‌شود این کلوزها را ارائه داد ولی بیمیتو  ارایه‌‌ می‌دهد.
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

همانطور که در تصویر بالا دیده‌‌ می‌شود سایت مورد بررسی حساسیتی در ارایه اطلاعات غیر واقعی از خود نشان‌‌ نمی‌دهد .

پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار

جالب است که اطلاعات بیمه گذار نیز قابل تامل است یعنی کودک که امروز بدنیا بیاد هم‌‌ می‌تواند از این سایت بیمه خریداری نماید.

پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
و در نهایت به جای اینکه پس از طی فرایند خرید این سایت به پرتال نماینده شرکت بیمه یا خود شرکت بیمه متصل شود در زمان پرداخت مجددا درگاه پرداختی با شماره حساب بیمیتو ظاهر‌‌ می‌شود.
متولی نظارت بر فین تکهای بیمه‌ای کجاست؟

در عین حال ذکر این نکته نیز ضروری خواهد بود که شانه خالی کردن و یا تعلل نهاد های ناظر از تدوین قوانین پویا و منعطف برای فین تک‌ها در نهایت بازار مالی را دستخوش چالش خواهد کرد، بدیهی است این قوانین نباید سختگیرانه باشد چرا که ذات فین تک‌ها با قوانین سختگیرانه در تعارض است بلکه  باید تسهیل کننده‌ی فعالیت کسب و کارهای نوآورانه باشد.

به طور مثال بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر پولی در  ۱۱ و ۱۸مرداد سال جاری جلسات هم‌اندیشی با حضور استار اپهای بانکی  برگزار و از واژه «پرداخت‌یار» رونمایی کرد. در ادامه این جلسه، طرح پیشنهادی برای قانون‌گذاری فین‌تک‌ها، با حضور کارشناسان صورت گرفت اگر چه که همچنان چالش‌هایی پیش روی فین تک های بانکی قرار دارد و در نهایت بانک مرکزی به عنوان متولی نظارت بر فعالیت‌های تکنولوژیک باید وضع قوانین منعطف را جایگزین مجوزهای خشک و ثابت کند ،ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ ششم توسعه‌ کشور و سیاست‌های کلان اقتصادی کشور همه نهادهای ذی ربط باید در جهت مجوززدایی و تسهیل شروع کسب و کار قدم بردارند.

همان طور که عنوان شد،بانک مرکزی صراحتا اذعان داشته متولی نظارت بر فعالیت استارت آپهای بانکی است اما این سوال ایجاد‌‌ می‌شود که متولی نظارت بر استارت آپهای بیمه‌ای کجاست؟

رئیس کل بیمه مرکزی چندی پیش صراحتا اعلام کرد که فروش بیمه نامه توسط استارت آپ‌ها مورد تائید نهاد ناظر بیمه گر کشور نیست و مسئولیت تخطی از این ضابطه برعهده نماینده بیمه همکار و شرکت بیمه متبوع آن خواهد بود.

اگر چه برخی کارشناسان بر این باورند که استارت آپها باید در آینده‌ای نزدیک اجازه خرید و فروش بیمه نامه را نیز داشته باشند اما به هر روی به نظر‌‌ می‌رسد این امر نیازمند تدوین قوانین کارا و تسهیل بخش و تقویت زیر ساختهای آی تی صنعت بیمه است.

ضرورت تدوین قوانین کارا جهت جلوگیری  از احتمال خطر پولشوئی
 از سوی دیگر در تمام دنیا ضمن بر شمردن مزایای بیشمار استارت آپها برخی چالش های انها نیز مطرح‌‌ می‌شود که دقیقا برای رفع این چالش‌ها وجود متولی نظارتی و مهیاسازی بسترهای قانونی را ضروری‌‌ می‌کند.
از جمله چالشهایی که در خصوص فعالیت فین تک‌ها در بازارهای مالی در جهان مطرح‌‌ می‌شود احتمال خطر ایجاد پولشوئی توسط این کسب و کارهاست البته در صورتیکه بستر قانونی برای فعالیت انها نباشد.
فناوری مالی که پدیده جدیدی در حوزه عملیات مالی اشخاص است مزیت‌ها و معایب مختلفی دارد. هر چقدر که روابط مالی غیر حضوری از طریق اینترنت یا تلفن همراه افزایش پیدا می‌کند اما در برخی موارد امکان تقلب و سوء استفاده از این طریق هم ایجاد می‌شود.
از آنجا که در financial technology‌ها تعامل با بانک افزایش‌‌ می‌یابد، برای کسانی که قصد دارند با استفاده از خلأهای موجود در تکنولوژی، پول‌های با منشأ غیرقانونی را طی فرآیند پولشویی به نحوی جابه‌جا کنند که منشأ غیرقانونی پول‌ها پنهان بماند بستر جدیدی فراهم‌‌ می‌کند در این راستاست که تاکید‌‌ می‌شودبانک مرکزی و بیمه مرکری به‌عنوان یک نهاد نظارتی باید مقرراتی برای شفاف‌سازی روند فعالیت‌های این کسب و کارها  تدوین کنند.
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ