امروز : پنج شنبه ۲۹ شهريور ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
صدور کارت های هوشمند بیمه در دستور کار قرار گیرد
دوشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۵
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
عضو انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه پیشنهاد داد برای هر شهروند ایرانی یک کارت هوشمند بیمه صادر شود.
به گزارش ریسک نیوز،نیروی انتظامی اخیرا از کارت هوشمند خودرو رونمایی کرد. در این کارت امکان ذخیره اطلاعاتی مانند معاینه فنی خودرو و مشخصات فنی قطعات برای جلوگیری از سرقت و حتی ثبت تخلفات رانندگی و شکایات وجود دارد. با این حال هنوز امکان ثبت بیمه نامه های شخص ثالث و بدنه خودرو در نظر گرفته نشده است. از آنجایی که ثبت بیمه نامه‌ها در این سامانه‌‌ می‌تواند به بهبود خدمات بیمه‌ای و همچنین نظارت بر آن تاثیر بگذارد، سایت آیین گفت و گویی را با "رزیتا ولی نیا" عضو انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه و مدیر بیمه تعاون در استان کردستان در این خصوص انجام داده که متن کامل آن به شرح زیر است:
 
** با توجه به رونمایی از کارت هوشمند خودرو توسط نیروی انتظامی، فکر‌‌ می‌کنید آیا ثبت بیمه نامه های ثالث و بدنه در این کارت وجود داشته باشد؟
به نظر من اینکه شرکت های بیمه از چنین امکانی برخوردار شوند و اطلاعات بیمه‌ای خودرو در کارت های هوشمند ثبت شود، خوب است. یکی از معضلات صنعت بیمه صادر شدن بیمه نامه های جعلی است که اثبات آن نیز با مشکلات فراوانی روبه روست. از سوی دیگر صدور بیمه نامه های جعلی هم برای مردم و هم برای شرکت های بیمه خطرآفرین است و باعث نوعی حس بی اعتمادی به شرکت های بیمه‌‌ می‌شود.
 
متاسفانه باندهایی برای صدور بیمه نامه های جعلی به وجود آمده و شرکت های بیمه ناچار شده‌اند تا هر سال برای بالا بردن ضریب امنیت بیمه نامه های خود، با شرکت های مختلف در این زمینه همکاری کنند.
معتقدم بیمه مرکزی و نهادهای ناظر‌‌ می‌توانند طرح های مشابهی را برای بیمه نامه‌ها با زیرساخت های الکترونیک فراهم کنند. در حال حاضر هر شهروند ایرانی، دارای یک کارت ملی است و‌‌ می‌توان برای هر شهروند یک کارت بیمه جامع با ضریب امنیتی بالا نیز صادر کرد که از طریق این کارت، به تمامی سامانه های بیمه‌ای وصل شده و هر شرکتی بتواند بیمه نامه‌ها را برای آن شهروند صادر کند. بیمه مرکزی و نهادهای ناظر دولتی‌‌ می‌توانند از ایجاد چنین سامانه‌ای حمایت کنند.
 
با این حال کارت هوشمند خودرو نیز توسط نیروی انتظامی صادر شده که خوب است و‌‌ می‌تواند در بسیاری از مسائل نقش حمایتی داشته باشد. به طور حتم امکان استفاده بیمه گران از این سامانه‌‌ می‌تواند به کاهش تخلفات کمک قابل توجهی کند.
 
** علیرغم الزام قانونی، بسیاری از خودروها فاقد بیمه شخص ثالث هستند یا از تمدید آن امتناع‌‌ می‌کنند. به گونه‌ای که شرکت ملی پالایش و پخش اعلام کرده از صدور کارت های سوخت برای خودروهای سنگین فاقد بیمه شخص ثالث جلوگیری‌‌ می‌کند. به نظر شما ثبت تاریخ شروع و خاتمه بیمه نامه شخص ثالث در کارت هوشمند خودرو،‌‌ می‌تواند به نیروی انتظامی و شرکت های بیمه در زمینه شناخت متخلفان کمک کند؟
 
ثبت الکترونیکی بیمه نامه‌ها حتما‌‌ می‌تواند به نیروی انتظامی برای شناسایی خودروهای فاقد بیمه نامه شخص ثالث کمک کند. نیروی انتظامی نیز‌‌ می‌تواند مالک خودرو را وادار به خرید بیمه نامه کند ولی در این زمینه بافت اجتماعی و مشکلات اقتصادی مردم نیز در این خصوص بی تاثیر نیست.
 
بسیاری از خودروهایی که خرید و فروش‌‌ می‌شوند، سند دار نیستند و بعضا با قولنامه انتقال‌‌ می‌یابند. بخشی از معضلات شرکت های بیمه نیز ناشی از در جریان بودن خرید و فروش خودروهاست. بسیاری از مردم، خودرو را با بیمه نامه هایی که برای آن صادر شده، خریداری‌‌ می‌کنند. بخشی از مردم نیز‌‌ نمی‌توانند بیمه نامه خودرو را انتقال دهند زیرا در حال حاضر صنعت بیمه کشور در این خصوص خودرو محور است در حالی که باید فرد محور باشد. لازم است تا صنعت بیمه کشور دست کم در زمینه خودرو، فرد محور باشد. این موضوع‌‌ می‌تواند بر روی خرید بیمه نامه های شخص ثالث تاثیرگذار باشد.
 
** در صورتی که قطعات خودرو شماره ثبتی در سامانه کارت هوشمند داشته و قابلیت پیگیری داشته باشند، به کاهش ریسک سرقت خودرو منجر‌‌ می‌شود. آیا این موضوع‌‌ می‌تواند بر روی نرخ بیمه های بدنه نیز موثر باشد؟
 
این موضوع حتما‌‌ می‌تواند بر روی نرخ های بیمه بدنه خودروها موثر باشد زیرا در صورتی که ریسک سرقت خودرو یا قطعات آن کاهش یابد، قیمت صدور بیمه نامه های بدنه نیز متاثر از این مساله خواهد بود.
 
بیمه از قانون اعداد بزرگ تبعیت‌‌ می‌کند و هر اندازه طیف بزرگتری از افراد از بیمه بدنه استفاده کند، به همان میزان نیز‌‌ می‌توان تخفیفات بیشتری را برای صدور بیمه های بدنه لحاظ کرد. از آنجایی که بیمه بدنه با توجه به نوع خودرو نرخ گذاری‌‌ می‌شود، در صورتی که تعداد درخواست‌ها برای صدور بیمه های بدنه بالا برود، تخفیفات نیز بیشتر خواهد شد.
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ