امروز : پنج شنبه ۲۹ شهريور ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
ضرورت بازنگری در روشهای بازار یابی بیمه
يکشنبه ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۵
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
ضریب نفوذ بیمه در اقتصاد ملی سالهاست در رقم 1/9وکمی پایین تر و یا بالاتر در نوسان است.این موضوع به این مفهوم است که اگر مجموع تولیدات صنعتی ,خدماتی ,کشاورزی و...را 100واحد در نظر بگیریم ,سهم بیمه های بازرگانی از این مقدار فقط 1/9واحد است .
این میزان از تولید حق بیمه پایین تر از میانگین حق بیمه تولید کشورها در جهان و برای اقتصاد ,جمعیت و قدمت صنعت بیمه در ایران قابل قبول نیست وتلاش بیمه مرکزی ایران ,شرکت های بیمه ,شبکه نمایندگی و کارگزاری و تمامی معلمین بازاریابی و فروش بیمه بر این است که این میزان افزایش یابد .
اما سوال و نکته قابل توجه و تعجب اینست که :پس چرا تولید حق بیمه سالهاست در این میزان ثابت مانده و علی رغم افزایش تعداد شرکت های بیمه و افزایش تعداد نمایندگان و کارگزاران تغییرمعنی دار و محسوسی در میزان مجموع فروش صنعت بیمه و افزایش آن ایجاد نمیشود !!!؟؟؟
ازسوی دیگر اگرمقداری افزایش هم دیده میشود ریشه در افزایش ارزش اموال منقول و غیر منقول و نیز افزایش بهای خدمات ناشی از تورم است و نه عامل دیگر .
همیشه این سوال برایم مطرح بوده که چرا با اینهمه تلاش و کوشش مجموعه صنعت بیمه و خدمات ارزشمندی که این صنعت به بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی میدهد چرا باز هم کشش فروش بیمه نامه پایین است !؟!؟
سوالات متعددی پیش میاید که چه عواملی مانع از به ثمر رسیدن این همه آموزش‌ها و تلاش‌ها در حوزه بازاریابی بیمه میگردد که مجموع سهم حق بیمه تولیدی نسبت به ارزش ریالی تولیدات سایر بخش های اقتصادی از یک رقم ثابت پایین تر از 2در صد بالاتر نمیرود !؟؟؟؟
جالب اینست که 50درصداز این میزان حق بیمه تولیدی متعلق به بیمه اجباری شخص ثالث خودرو‌‌ می‌باشد.
و اگر سهم بیمه درمان تکمیلی و باربری وارداتی که این هم اجباری است و نیز بیمه بدنه خودرو های لیزینگی که آنها هم اجباری هست و بیمه نامه های مرهونات بانکی را هم اضافه کنیم در حدود 75درصد از فروش بیمه نامه‌ها از محل رشته‌ها و روش های فروش بیمه نامه هایی تشکیل میشود که نیاز چندانی به فعالیت بازاریابی ندارد.!!!!!
البته از آن مقدار باقی مانده نیز بخش قابل توجه‌ای از حق بیمه تولیدی متعلق به بیمه نامه های بزرگ و سازمانی است که بازاریابی آنها را شرکت های بیمه بطور مستقیم و با روش بازار یابی روابطی و یا بواسطه فعالیت معدود کارگزاران و نمایندگان قدرتمند تر جذب میکنند و یا اینکه بعضا پرتفو هایی هستند که متعلق به هلدینگ های اقتصادی است که بطور اتوماتیک به شرکت بیمه عضو هلدینگ واگذار میکنند .
پس با این وصف این همه تلاشهای بازاریابی و فروش ,تلاشهای آموزشی ,برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها ,کنفرانس های خبری و تولید خبر و ....وجود و حضور آمار41هزار نفری اعضا خانواده فروش صنعت بیمه چه میزان از سهم بازار حق بیمه را تولید میکنند ؟؟؟؟؟
نگاهی به نوشته‌ها ,اظهارات و روش های بازاریابی شرکت های بیمه و شبکه فروش و نیز معلمین بازاریابی ,متون آموزشی و نشست های مختلف در حوزه بیمه نشان میدهد که در حدود 90درصد این تلاش‌ها معطوف به تولید و عرضه بیمه نامه های عمر اندوخته ساز است و این رشته بیمه‌ای هم در حدود 6درصد از مجموع حق بیمه تولیدی را تشکیل میدهد .!!!!
یک آمار غیر رسمی میگوید که در حدود هفتاد در صد نمایندگان و کارگزاران درآمدی با میانگین یک میلیون تومان در ماه دارند.
مجموع این اطلاعات را اگر در کنار هم بگذاریم و آنگاه بازاریابی بیمه را از رویکرد مدیریت سیستمی ببینیم و موضوعات مورد بررسی را به دو عامل درون و برون سیستمی تقسیم کنیم , سپس در بررسی اولیه نقش عوامل برون سیستمی را موقتا کنار بگذاریم اولین نکته‌ای که باید به آن پرداخته و پرسیده شود اینست که :
اشکال کار کجاست ؟
چرا بازار بیمه با این حجم بالای سرمایه گذاری ,قدمت , کارشناسان و متخصصین کار آزموده نمیتواند رشد کند ؟!
چرابرخی از کارشناسان صنعت بیمه تمایل به رواج و طراحی بیمه نامه هایی دارند که فروش اجباری بیمه گذاران را وادار به خرید بیمه نامه کند ؟!چرا برخی از شرکت های بیمه سالهاست سهم اندکی از بازار را در اختیار دارند ؟
چرا اکثر دفاتر نمایندگی و کارگزاری تعطیل و نیمه تعطیل است و درآمد حدود هفتاد در صد آنها ابدا توجیه اقتصادی ندارد !!!؟؟؟؟
مشکل در کجاست ؟؟؟؟؟
اگر روشهای آموزش بازاریابی و فروش و روند اجرایی در این زمینه جواب میداد و مناسب بود و هست پس چرا این بازار بیمه سالهاست مجموع فروش آن از رقم 1/9تغییر نمیکند ؟نتایج
برنامه تحول صنعت بیمه در دولت قبل چرا به نتیجه نرسید و انتظارات پنج گانه وزیر محترم امور اقتصاد و دارایی برای رشد و توانمند تر شدن بیمه های بازرگانی در اقتصاد ملی چگونه و بوسیله چه کسانی و با چه طرح و برنامه اجرایی میخواهد محقق شود !!!؟؟؟؟
بازار بیمه کشور ما علی رغم داشتن قابلیت های فراوان و پتانسیل رشد متاسفانه دچار روزمرگی ,بی انگیزگی و تکرار مکررات شده .وضعیت مشکلات بازار بیمه همانند بیماری است که بیماریش درمان نمیشود زیرا دکتر برای وی همیشه داروی تکراری و روش یکسان را تجویز میکند .
برای شفا و درمان این بیمار نیاز به تغییر دارو و روش درمان و مهمتر از آن روش رفتار بیمار است .صنعت بیمه نیاز به تغییر رویکرد مدیریتی و روش های بازاریابی دارد .تکرار مکررات بدون تغییر عوامل مانع درون سیستمی و توجه دقیق به عوامل و موانع برون سیستمی صنعت بیمه باز هم سالها در ضریب نفوذ پایین تر از2 در صد باقی خواهد ماند .
کارشناس بیمه ,حاجی اشرفی
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ