امروز : پنج شنبه ۲۹ شهريور ماه ۱۳۹۷
درخواست عضویت ویژه نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه
سهم ۷۶ درصدی ۵ شرکت بیمه از پرداخت خسارت
سه شنبه ۱ تير ماه ۱۳۹۵
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
جدیدترین آمارهای منتشر شده مربوط به عملکرد ۲۲شرکت بیمه‌یی در بازار بیمه تا پایان اردیبهشت۱۳۹۵ نشان می‌دهد که ۵شرکت بیمه روی هم ۷۶درصد خسارت‌ها را پرداخت کرده‌اند درحالی که سهم این ۵شرکت از درآمد حق بیمه تولیدی ۶۳درصد بوده است.
به گزارش ریسک نیوزبه نقل از تعادل جدیدترین آمارها تا پایان اردیبهشت1395 نشان می‌دهد که سهم بازار شرکت بیمه ایران به‌عنوان تنها بیمه دولتی کشور به‌شدت کاهش یافته و از 39.47درصد در پایان سال گذشته به 31.77درصد رسیده که مسلما این سهم بازار به شرکت‌های بیمه بخش خصوصی منتقل شده است.
 
رشته شخص ثالث و مازاد به‌عنوان حاکم بلامنازغ پرتفوی شرکت‌های بیمه در 2ماهه امسال از حق بیمه 14هزار و 986میلیارد و400میلیون ریالی برخوردار بوده که تقریبا نیمی از پرتفوی صنعت بیمه را تشکیل می‌دهد. بر این اساس بیمه‌های زندگی و درمان و مسوولیت با پرتفوی مجموعا 9هزار و 694میلیارد ریالی بعد از این رشته ایستاده‌اند.
 
 بیمه ایران با 45درصد، بیمه دانا با نزدیک به 10درصد، آسیا با 9درصد، البرز 7درصد، و پارسیان با 5درصد سهم از کل خسارت بازار بیمه بیشترین خسارت‌ها را پرداخت کرده‌اند و این 5شرکت روی هم بیش از 76درصد خسارت‌های صنعت بیمه را پرداخت کرده‌اند. این درحالی است که این 5شرکت روی هم 63درصد حق بیمه تولیدی یا درآمد شرکت‌های بیمه را جذب کرده‌اند و فاصله سهم آنها از درآمد و خسارت بازار بیمه حدود 13درصد بوده است.
 
بر این اساس، 17شرکت بیمه‌یی روی هم 24درصد خسارت‌های بازار بیمه را پرداخت و 37درصد درآمد حق بیمه تولیدی را کسب کرده‌اند.
 
 گزارش عملکرد 2ماهه شرکت‌های بیمه‌یی نشان می‌دهد بیمه ایران، آسیا و البرز رتبه‌های اول تا سوم را در تولید حق بیمه به خود اختصاص داده و بیشترین سهم را در بازار بیمه داشته‌اند. اما سهم بازار بیمه ایران در دوماهه امسال با 8درصد کاهش به حدود 31درصد رسید تا نشانگر رقابت و حضور شرکت‌های خصوصی در این صنعت باشیم.
 
سهم بازار شرکت بیمه ایران به‌عنوان تنها بیمه دولتی کشور به‌شدت کاهش یافته و از 39.47درصد در پایان سال گذشته به 31.77درصد رسیده که مسلما این سهم بازار به شرکت‌های بیمه بخش خصوصی منتقل شده است.
 
توانگری مالی بیمه ایران در سال گذشته در سطح سه قرار گرفت و ممکن است این کاهش سهم بازار درراستای الزامات بند12 آیین‌نامه69 صورت گرفته باشد.
 
در آیین‌نامه69 تاکید شده هر موسسه بیمه‌یی که نسبت توانگری مالی آن طبق اعلام بیمه مرکزی در یکی از سطوح۳ و ۴ باشد علاوه بر اقدامات مذکور در مواد۸ تا ۱۱ این آیین‌نامه بر‌حسب مورد، موظف است به نحوی که بیمه مرکزی تعیین می‌کند اقداماتی را فورا به مرحله اجرا درآورد تا توانگری شرکت افزایش یابد.
 
هر چند که کاهش سهم دولت در بازار بیمه کشور مورد تاکید قرار گرفته اما سهم بازار بیمه ایران در سال‌های اخیر با سرعت بیشتری رو به کاهش است که لازم است رابطه این کاهش سهم با شرایط اقتصاد و بازار مورد بررسی قرار گیرد.
 
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بیمه‌های میهن و دی نیز از سطح توانگری سه برخوردار هستند اما یکی از این شرکت‌ها درصدد کاهش پرتفوی و دیگری افزایش آن است.
 
باتوجه به آمارهای دوماهه صنعت بیمه، رشد حق بیمه تولیدی در این مدت از خسارت پرداختی سبقت گرفته و باوجود حق بیمه تولیدی 31هزار و 725میلیارد و 414میلیون ریالی که رشد 28.30درصدی داشته خسارت‌های پرداختی به 19هزارو 251میلیارد و 704میلیون ریال رسیده که رشد 24درصدی دارد و مطمئنا این روند معکوس در ماه‌های ابتدایی سال طبیعی است.
 
اما نگاهی به آمار عملکرد شرکت‌ها بیانگر این نکته است که نسبت خسارت پرداختی برخی شرکت‌ها از متوسط صنعت بیمه بالاتر رفته است. در این میان بیمه میهن با 164.30رکوردار است و پس از آن بیمه نوین با 102.47درصد، بیمه دانا با 86.99درصد، ایران با 86درصد و سینا با 81.68درصد ایستاده‌اند.
 
از آمارها این‌گونه استنباط می‌شود که خسارت‌های معوق در این شرکت‌ها رقم بالایی بوده که مدیران این شرکت تصمیم گرفته‌اند در دوماهه ابتدای سال کمی از حجم این خسارت‌ها کاهش دهند. از طرف دیگر اعمال این خسارت‌ها که مسلما پرونده‌های آنها در سال گذشته تشکیل شده است و تا سال1395 بررسی آنها به طول انجامیده تاثیر مستقیمی بر صورت‌های مالی و سود و زیان سال1394 خواهد داشت.
 
بر این اساس و با چنین آماری تفکر و تامل بر آنچه رییس کل پیشین بر آن تاکید داشت یعنی اعمال روش ذخیره‌گیری مثلثی در صنعتی که حدودا نیمی از پرتفوی خود را به این رشته اختصاص داده بیش از پیش احساس می‌شود.
 
نکته دیگر اینکه رشته شخص ثالث و مازاد به‌عنوان حاکم بلامنازع پرتفوی شرکت‌های بیمه در 2ماهه امسال از حق بیمه 14هزار و 986میلیارد و400میلیون ریالی برخوردار بوده که تقریبا نیمی از پرتفوی صنعت بیمه را تشکیل می‌دهد. بر این اساس بیمه‌های زندگی و درمان و مسوولیت با پرتفوی مجموعا 9هزار و 694میلیارد ریالی بعد از این رشته ایستاده‌اند.
 
باید منتظر ماند و دید با اعمال قانون جدید شخص ثالث آیا همچنان سهم پرتفوی رشته اجباری شخص ثالث در سبد شرکت‌ها حفظ خواهد شد یا باتوجه به اعمال تخفیفات محدود سهم این رشته از صنعت بیش از پیش افزایش پیدا خواهد کرد.
 
 شرکت بیمه ایران در پایان اردیبهشت95 با سهم 31درصدی از حق بیمه تولیدی، سهم 38درصدی از تعداد بیمه‌نامه‌های صادره، سهم 45درصدی از خسارت پرداختی و نسبت خسارت 86درصدی، بیشترین بار بازار بیمه را به دوش گرفته است.  شرکت‌های بیمه نوین با 102درصد نسبت خسارت و متقابل کیش با 161درصد، میهن با164درصد، دانا با 87درصد و سینا با 81درصد بالاترین نسبت‌های خسارت را دارند و فشار بیشتری را از نظر سهم آنها از درآمد و خسارت بازار بیمه متحمل شده‌اند.
 
خبراقتصادی
 
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : تهران، انتهای گاندی جنوبی،
بلوار بهاران،ساختمان بانک سپه، واحد 2
تلفن پشتیبانی : 88194620-021
پست الکترونیک : info@iraninsurers.com
شبکه های اجتماعی
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
پورتال اطلاع رسانی بیمه و بازار
" پایگاه اطلاع رسانی ایران اینشوررز" پایگاهی مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد که استفاده از خدمات آن رایگان بوده و مسئوليت تعیین صحت اطلاعات بر عهده بازدیدکننده می باشد. © تمامی حقوق برای شرکت توسعه تجارت الکترونیک مهرکام بین الملل محفوظ است و کپی برداری از مطالب بدون کسب اجازه ممنوع می باشد.
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
پشتیبانی آنلاین
به ایران اینشوررز
اولین پورتال جامع ارتباط تجاری بازار ، نمایندگان و کارگزاران بیمه کشور خوش آمدید.
لطفا برای حضور در پورتال، پروفایل خود را تکمیل فرمایید.
تکمیل پروفایل و حضور در این پورتال برای نمایندگان و کارگزاران بیمه رایگان است.

 
تکمیل پروفایل خروج از حساب
 
iraninsurers.comiraninsurers.com - هقشدهدسعقثقس.زخئ - صصص.هقشدهدسعقثقس.زخئ